به یاد چهره برجسته و ماندنی ایران و جهان پروفسور محمود حسابی

شما اینجا هستید

پروفسور محمود حسابی - تفرش 1404

هر ساله هفته‌ای را در شهریورماه به خاطر درگذشت این نابغه بزرگ ایران پروفسور محمود حسابی در تفرش در کنار ‌آرامگاه ایشان مراسمی برگزار می‌شود و چهره‌های برجسته علمی در این مراسم شرکت و حضور پیدا می‌نمایند. اما در این سالها به تلویزیون و رادیو خیلی چشم دوختیم تا ویژه برنامه‌ای برای این انسان وارسته ببینیم ولی ندیدیم و انشاالله پخش شده و ما ندیدیم.

استاد دکتر محمود حسابی چهره برجسته علم و فرهنگ معاصر و بنیانگذار فیزیک نوین ایران در سال 1281 شمسی از پدر و مادری تفرشی در تهران متولد شدند. در سن 7 سالگی تحصیلات ابتدایی خود را در بیروت با تنگدستی و مرارت‌های غربت آغاز نمودند و از ابتدا تا پایان تمامی تحصیلات عالیه با رتبه نخست مشغول به تحصیل بودند. در منزل نزد مادرشان خانم گوهرشاد حسابی به یادگیری قرآن کریم، گلستان و بوستان سعدی، غزلیات حافظ و منشات قائم مقام می‌پرداختند.

دکتر محمود حسابی در طول مدت عمر خود مشاغل، خدمات علمی و فرهنگی متعددی از خود بجای گذاشتند که به عنوان نمونه دارالمعلمین عالی، تأسیس دانشگاه تهران، بنیانگذاری دانشکده‌های فنی و علوم، تأسیس سازمان انرژی‌ اتمی، ایجاد اولین دانشگاه هواشناسی،‌ تشکیل فرهنگستان زبان ایران، تأسیس اولین بیمارستان خصوصی گوهرشاد (به نام مادرشان)، تعیین ساعت ایران، ایجاد اولین رصدخانه نوین در ایران و بسیاری خدمات و زحمات ارزنده دیگر ...

پروفسور محمود حسابی تنها شاگرد ایرانی انیشتین است و با دانشمندان بزرگ جهان همکاری و تبادل‌نظر داشتند و با استاد محمدتقی‌جعفری و استاد شهیدمطهری و بسیاری مفسران و فیلسوفان ایرانی دیگر تعامل و تبادل علمی نزدیک و مستمر داشتند.

در پایان امیدواریم یاد و نام و راه و روش علمی و اخلاقی این نابغه بزرگ ایرانی پروفسور محمود حسابی که در 12 شهریور سال 1371 در نود سالگی هنگام معالجه بیماری قلبی در بیمارستان دانشگاه ژنو بدرود حیات گفت و در آرامگاه خانوادگی تفرش به خاک سپرده شد را بیش از پیش عزیز و گرامی بداریم.

دسته بندی محتوی: 

افزودن دیدگاه جدید

در صورتیکه مایل نیستید نظر شما در این صفحه به نمایش عموم در آید فیلد نظر خصوصی را انتخاب نمائید.

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
Image CAPTCHA
کدی که در تصویر مشاهده میکنید درج نمائید.