توانمندیها، ظرفیت و توسعه کشاورزی در تفرش

شما اینجا هستید

کد خبر: 1404299
عبدالحسین حیدری تفرشی: شهر تفرش دارای آب و هوای مناسب برای کاشت گندم بهاره، جو دیم، جو آبی، سبزیجات، هندوانه، بادام، گردو و تعداد زیادی از گیاهان دارویی می‌باشد.
عبدالحسین حیدری تفرشی ـ تفرش 1404

ایران یکی از اولین کشورهای زیباست که در آن کشاورزی و تمدن شروع شده و انسان اولیه برای نخستین بار در فلات  ایران به کشت و زرع و پرورش دام دست زده است و همچنین مهاجرت آریایی‌ها بر خلاف مهاجرت مشهور چوپانی در جستجوی چراگاههای جدید نبوده بلکه مهاجرتی دهقانی و در جستجوی زمین بهتر برای کشاورزی بوده است. کشاورزی به تولید مواد غذایی و کالا از راه زراعت و جنگلداری و دامداری است، کشاورزی همان چیزی است که به ظهور تمدن منجر شود.

عبدالحسین حیدری تفرشی اظهار داشت شهر تفرش دارای آب و هوای مناسب برای کاشت گندم بهاره، جو دیم، جو آبی، سبزیجات، هندوانه، بادام، گردو و تعداد زیادی از گیاهان دارویی می‌باشد.

شناخت امکانات و استعدادهای بالقوه و بالفعل منابع و عوامل تولید بخش کشاورزی از جمله زراعت، باغبانی، آب و خاک، دام و طیور، آبزیان و توسعه روشنایی و منابع طبیعی در سطح منطقه و بررسی مسائل و مشکلات فنی، اقتصادی و اجتماعی مربوط به آنها و نیز حضور و ساماندهی صاحبان فکر و اندیشه و تخصص برای توسعه کشاورزی منطقه ضروری می‌باشد؛ تنها بخشی که می‌تواند شهر تفرش و کشور را به اهداف اقتصادی خود برساند کشاورزی است که اهمیت، توجه و توسعه آن لازم تشخیص داده شده است.

ایشان در ادامه ضرورت حضور مؤثر و تعیین کننده نظام صنفی کشاورزی در بحث‌های مرتبط با حمایت‌های اقتصادی و اجتماعی از کشاورزان نظیر قیمت‌گذاری محصولات و فرآورده‌های کشاورزی بیمه تأمین اجتماعی کشاورزان و محصولات کشاورزی برای حمایت قانونی و اجتماعی از جامعه کشاورزان را عنوان کرد.

محصولات باغی منطقه (مصرف تازه فوری) به دلیل نبود بازار کافی، انبارهای مکانیزه ذخیره محصول و نبود واحدهای فرآوری به ضایعات تبدیل می‌شوند بر همین اساس ایجاد واحدهای نگهداری محصولات باغی، بسته‌بندی انواع میوه و صنایع تبدیلی مرتبط باید جزء اولویت‌های اساسی منطقه قرار بگیرد.

ایشان نبود سرمایه‌گذار و کمبود نقدینگی را از مهمترین مشکلات پیش‌روی توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی دانستند.

ایشان اظهار داشتند با توجه به اینکه برنامه ششم توسعه در دست تدوین می‌باشد، اخذ اطلاعات پایه‌ای صحیح و دقیق برای برنامه‌ریزی و سیاستگزاری در بخش کشاورزی لازم و ضروری است؛ و با توجه به اینکه فراهان یکی از قطب‌های تولید کشاورزی در استان به شمار می‌رود انجام آن (سرشماری دقیق) را در جهت اعتلای این حوزه و توسعه و پیشرفت اقتصاد مبنی بر تولید کشاورزی ضرورتی اجتناب‌ناپذیر دانستند. 

گروه بندی خبری: 
دسته بندی خبرها: 

افزودن دیدگاه جدید

در صورتیکه مایل نیستید نظر شما در این صفحه به نمایش عموم در آید فیلد نظر خصوصی را انتخاب نمائید.

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
Image CAPTCHA
کدی که در تصویر مشاهده میکنید درج نمائید.