تکیه زاغرم تفرش؛ جایگاه نمایش مذهبی تعزیه در گذشته و حال

شما اینجا هستید

کد خبر: 1404195
تکیه تاریخی زاغرم تفرش یکی از نخستین بناهای کشور برای اجرای نمایش مذهبی تعزیه است که هنوز هم در مناسبتهای مختلف صحنه اجراهای شورانگیز است.
تکیه زاغرم تفرش - تفرش 1404

تکیه زاغرم با 150 سال قدمت بنایی است که از چهار طرف باز است و هنوز به عنوان خاستگاه تعزیه ایران در مناسبت های مذهبی شاهد زیباترین صحنه‌های نمایش سوگ و تعزیه گردانی است و در حال حاضر در حال آماده سازی برای ماه‌های محرم و صفر است.
تکیه زاغرم مربوط به دوره قاجار است و در سال 1274 هجری قمری توسط مرحوم سید کاظم تفرشی یکی از وزیران ناصر الدین شاه از سلسله کاظمی بنا شده است .
کتیبه سنگی که بر جرز سمت راست ایوان ورودی اصلی بنا و درب دو لنگه چوبی قدیمی این تکیه نصب شده و دارای تزئینات گل میخ، کولون و تسمه های بسیار زیبایی است، نشانه هایی از دوران سلطنت ناصر الدین شاه قاجار را در خود جای داده اند.
این بنا از ساختمان های دو ایوانی است که در ضلع شمال غربی وجنوب شرقی قرار گرفته است و قدیمی ترین بخش تکیه ورودی ضلع جنوب شرقی است.
مقرنس کاری های ظریف داخل رسم بندی های ایوان شباهت زیادی به شیوه این هنر در دوران صفویه دارد که این تزئینات ظریف واقع در ضلع جنوب شرقی ایوان ورودی اصلی است.
کف ایوان ها از کف اصلی تکیه5.1 متر بالاتر است و در ضلع های شمالی و جنوبی تکیه هشت حجره وجود دارد که دارای طاق های گنبدی شکل است و داخل صحن شش ستون اسقرار یافته که در دو ردیف سه تایی است .
در وسط این بنا خیمه ای قرار دارد که روی آن مراسم تعزیه را انجام می دهند و اطراف این خیمه سکوهایی برای نشستن افراد در نظر گرفته شده است.
مصالح به کار رفته در این بنا شامل سنگ در پی ها، خشت در سازه اصلی، آجر در سازه ها و نمادها، چوپ در ستون ها و پوشش سقف و آهک، گل و گچ در تزئینات است.
مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تفرش اظهار کرد: تکیه زاغزم دارای چهار ورودی اصلی در زوایای اصلی است و 24 حجره دارد که حجره های آخر در حال مرمت و تبدیل شدن به موزه تعزیه تفرش است
تفرش با دو هزار و 792 کیلومتر مربع وسعت یکی از شهرستانهای دوازده گانه استان مرکزی است.

منبع خبر: 
ایرنا
گروه بندی خبری: 
دسته بندی خبرها: 

افزودن دیدگاه جدید

در صورتیکه مایل نیستید نظر شما در این صفحه به نمایش عموم در آید فیلد نظر خصوصی را انتخاب نمائید.

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
Image CAPTCHA
کدی که در تصویر مشاهده میکنید درج نمائید.