خلاصه‌ای از زندگی استاد عباس سحاب ـ پدر علم جغرافیا

شما اینجا هستید

کد خبر: 140455
زنده‌یاد استاد عباس سحاب ـ مشاهیر تفرش ـ تفرش 1404

زنده‌یاد استاد عباس سحاب (1379-1300 ش): پدر جغرافیا و کارتوگرافی نوین ایران، فرزند استاد فقید ابوالقاسم سحاب تفرشی در سوم دی ماه 1300 شمسی متولد شد. وی به همراهی پدر در سال 1315 شمسی نخستین مؤسسه جغرافیایی و کارتوگرافی ایران در بخش خصوصی را تأسیس کرد. از سال 1320 تا 1335 به تمام نقاط ایران سفر کرد و موفق شد نقشه‌های بسیار دقیقی از آن مناطق تهیه کند. نقشه‌های منطقه استان اصفهان، سواحل شمالی ایران، اراک و تفرش، سیستان و بلوچستان، خوزستان و همچنین نخستین دوره نقشه‌های آموزشی کشور در سال 1335، نخستین کره جغرافیایی به زبان فارسی در همان سال و دوره نقشه‌های سیاحتی شهرهای ایران از ابتکارات وی است.
نخستین اطلس جغرافیا و اطلس جهان در عصر فضا در سال 1341، اطلس اسناد و مدارک تاریخی خلیج فارس در سال 1345، اطلس افغانستان، اطلس و نقشه‌های کشورهای همجوار، دوره نقشه‌های تاریخی ایران از سلسله هخامنشیان تا قاجاریه در 19 قطعه و بالاخره 700 قطعه آثار قلمی که در واقع گنجینه تاریخ کارتوگرافی ایران در 60 سال اخیر است با تلاش پیگیر و مستمر او به وجود آمد او تنها عضو افتخاری انجمن جغرافیدانان ایران و عضو انجمن کارتوگرافی جهان I.C.A و در زمان حیات خود، تنها بازمانده نسل کارتوگرافان صاحب سبک جهان بود.
تألیفات و نقشه‌های استاد سحاب در طول 60 سال فعالیت علمی او در تیراژ وسیع در اختیار میلیون‌ها ایرانی علاقمند قرار گرفت و نام او در تمامی جهان مترادف با نقشه و جغرافیا در تمامی دانشگاه‌ها و مراکز علمی به ثبت رسید.
استاد عباس سحاب در تاریخ 14 فروردین 79 زندگی را بدرود گفت و عاشقان و علاقمندان به این مرز و بوم را تنها گذاشت. او فرزندانی تربیت کرد که هم‌اکنون ادامه دهنده راه پدر هستند.

گروه بندی خبری: 
دسته بندی خبرها: 

افزودن دیدگاه جدید

در صورتیکه مایل نیستید نظر شما در این صفحه به نمایش عموم در آید فیلد نظر خصوصی را انتخاب نمائید.

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
Image CAPTCHA
کدی که در تصویر مشاهده میکنید درج نمائید.