روستای زیبای کهک تفرش

شما اینجا هستید

کد خبر: 1404102
امامزاده قاسم روستای کهک ـ تفرش 1404

این روستا از دهستان بازرجان بخش مرکزی شهرستان تفرش است و در  ارتفاع 2110 متر از سطح دریا قرار دارد. این روستا کوهپایه‌‌ای است و دارای آب و هوای معتدل است و در سه کیلومتری شرق تفرش قرار دارد. کوه بیدیران در شمال، کوه تخته سنگی در شمال شرقی و کوه زیدالدین در یک کیلومتری جنوب شرق آبادی است. دره زید‌الدین در شرق آبادی است. به گفته‌ی ریش‌سفیدان و قدیمی‌های روستا، پیدایش نخستین روستا در جنوب امامزاده قاسم روستای کهک است. که عوامل پیدایش روستا را عمدتاً آب فراوان و موقعیت مناسب قرارگیری روستا و همچنین امامزاده می‌دانند. در مورد تاریخچه امامزاده قاسم چنین به نظر می‌رسد که امامزاده از دوره صفوی وجود داشته و سال تأسیس آن به حدود 400 سال قبل برمی‌گردد.

 

گویش اهالی روستای کهک لهجه کیکی می‌باشد که در نوع خود در حال حاضر خیلی جالب است. نام نخستین روستا بنا به گفته ریش‌سفیدان قدیم کوهک بوده که دلیل واقع‌شدن در دامنه کوه و سنگی بودن منطقه و بستر روستا است که بعداً به کهک تبدیل شده است.
منطقه مرسک در شرق روستا مکانی زیبا و دیدنی‌ دارای آبی بسیار گوارا است و همچنین امامزاده قاسم که همیشه مورد توجه گردشگران است. طایفه‌های عمده روستای کهک طایفه‌های حیدری، صابری، نعمتی و عسگری هستند.

 

 

روستای کهک دارای سه مسجد، دو حسینیه و یک امامزاده است. اسامی مساجد، عبارت است مسجد جامع و مسجد حاج سلیمان (تأسیس 1305) مسجد مرکزی (تأسیس 1331) است و دو حسینیه به نامهای تکیه بالا و تکیه پایین که کمتر روستایی از ایران می‌توان نام برد که در آن دو حسینیه داشته و آن هم در ماه محرم با  اشتیاق خاص مراسمات برگزار می‌شود که جایگاهی هستند برای مراسم شبیه‌خوانی، مراسم سینه‌زنی و زنجیرزنی که در این مکانهای مذهبی برگزار می‌شود.

 

امامزاده قاسم روستای کهک

این بنا مدفن شاهزاده قاسم بن حمزه بن امام موسی کاظم (ع) و حمزه‌بن علی بن حمزه است. ساختمان مزبور در اوایل دوران صفویه (قرن دهم هجری) بنا شده است و مشتمل بر یک بقعه و گنبد با چهار ایوان و چهار حجره غرفه‌دار است. در وسط بقعه، صندوق منبت و نفیسی به تاریخ 923 هـ.ق، کار استاد یعقوب قمی قرار گرفته است. همچنین این بقعه دری بسیار قدیمی به تاریخ 800 هـ.ق دارد. در کنار آن یک درخت چنار کهنسال قرار دارد. این بنا در تاریخ 25/12/1379 با شماره 3531 جزو آثار ملی به ثبت رسیده است.

 

زبان و گویش مردم کهک

یکی از گویش‌های رایج در روستا بوره بشو به معنای بیا و برو نامیده می‌شود. این گویش تا پنجاه سال پیش در محله مشهد شهر تفرش نیز رواج داشت، اکنون تقریباً از بین رفته و فقط در روستای کهک، مردم با این گویش تکلم می‌کنند. بوربشه مخفف عبارت «بوره بشیمان» است که معنای بیا برویم می‌دهد.

استاد محمد شکرایی درباره این گویش می‌گوید: زبان اهالی روستای کهک، گونه‌ای از «تاتی» و به اصطلاح خودشان «بابا طاهری» یا «کیکی» و با اصطلاح مردم تفرش «بره بشو» است.

در حوزه مرکزی تفرش، کهک تنها روستایی است که مردم آن به زبان تاتی که به نظر من لایه زیرین زبانی این منطقه است، صحبت می‌کنند.

گروه بندی خبری: 
دسته بندی خبرها: 

دیدگاه‌ها

تصویر حیدری تفرشی

 باسمه تعالی

با سلام،احترام وبا صلوات بر حضرت محمد وال محمد(ص)؛

ضمن تشکر از مدیر محترم  وب سایت وزین تفرش1404 در صورت صلاحدید این آمار وارقام ازروستای کهک قابل تامل است که جهت استحضار  به شرح زیرتقدیم  می گردد:

*دراین روستا فعلا حدود 125 خانوار زندگی می کنند.

* در حال حاضردو خلبان  مشغول انجام وظیفه وخدمت رسانی به نظام جمهوری اسلامی ایران دارد.

*بالغ بر 150 استاد دانشگاه(هیئت علمی،مدعو،حق التدریس و...)دارد.

*جوان ترین پرفسور جمهوری اسلامی ایران از این روستا بر خاسته است.

*بالغ بر50دکترای تخصصی(ph.d) دارد.

*بالغ بر20 مدیر ومسئول ملی(کشوری) دارد.

*تنها روستای تفرش،فراهان،آشتیان ،رودبار وخنجین که در نظام جمهوری اسلامی  ایران 2 دوره نماینده مجلس وآن هم فعال با عملکرد به یاد ماندنی تحویل داده است.

*بالغ بر 5 روحانی دارد.

*بالغ بر20 فرمانده ارتشی که برخی به سمت پیشکسوتی نایل گشته اند دارد.

*بالغ بر10 شهید گرانقدر دارد.

*بالغ بر 10 جانباز سرافراز دارد.

*بالغ بر50 رزمنده وایثارگردارد.

*بالغ بر20مولف ومترجم دارد.

*بالغ بر15 پژوهشگر دارد.

*بالغ بر20 پزشک عمومی ومتخصص دارد.

*و...

والسلام -15/4/1394

تصویر حسن اسماعیلی

با سلام به تمامی بازدیدکنندگان این وب سایت به نظر مردم خوب و با اخلاق این روستا باعث شده باغچه ای که بنده دو سال در این روستا دارم نگهدارم و از برخورد این اهالی محترم کاملا راضی بوده و این روستا از نظر امنیتی بسیار عالی و خوب است و در روستاهای اطراف قم و مرکزی روستایی به این خوبی و مردمی ارام ندیدم

افزودن دیدگاه جدید

در صورتیکه مایل نیستید نظر شما در این صفحه به نمایش عموم در آید فیلد نظر خصوصی را انتخاب نمائید.

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
Image CAPTCHA
کدی که در تصویر مشاهده میکنید درج نمائید.