"زرنوشه" تنها روستای صنعتی ایران

شما اینجا هستید

کد خبر: 1404209
روستای زرنوشه، آشتیان - تفرش 1404

 

زرنوشه روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان آشتیان در استان مرکزی است که صدای صنعتش مدت هاست نه تنها در آشتیان بلکه در کمیجان هم پیچیده است.
 روستای زرنوشه 35 کارگاه کوچک صنعتی دارد و در هر کارگاه دو تا سه نفر مشغول به کار هستند .
به گفته دهیار این روستا به ازای هر کارگاه سه تا چهار نفر نیز به صورت غیرمستقیم در بخش هایی همچون مونتاژ و بسته بندی مشغول به کار شده اند. دو تا سه کارگاه بزرگتر نیز با 6 تا 17 شاغل به کار در زرنوشه دایر است.
علی اصغر قاسمی فعالیت این کارگاه ها را ساخت نردبان آلومینیومی، گیره لباس فلزی، پایه های دیواری، لوازم پرده، چوب لباسی MDF و پشت دری عنوان کرد.
وی با بیان اینکه مردم این روستا به کشاورزی و دامداری نیز اشتغال دارند، اما بیشتر درآمد آنها از محل صنعت تامین می شود، افزود: منابع آبی در سال های اخیر محدود شده و در چنین شرایطی 99 درصد درآمد روستائیان زرنوشه از محل صنعت تامین می شود.
قاسمی افزود: اولین کارگاه در این روستا اوایل انقلاب راه اندازی شد و مردم روستا با مشاهده درآمدزایی اینگونه اقدامات به سمت فعالیت در کارگاه های کوچک صنعتی روستا و راه اندازی کارگاه های جدید جذب شدند.
وی با تاکید براینکه علیرغم کوچک بودن کارگاه های صنعتی در این روستا، هرگونه تغییر اقتصادی در کشور و بالا و پایین شدن قیمت ها بر صرفه اقتصادی و روند فعالیت این کارگاه های کوچک نیز تاثیر می گذارد، افزود: رکود اقتصادی در صنعت این روستا نیز نقش خود را بازی کرده است.
از آسیب اجتماعی خبری نیست
قاسمی اشتغال جوانان روستا را از مهمترین دستاوردهای ایجاد کارگاه های صنعتی کوچک عنوان کرد و افزود: آمار اعتیاد و طلاق در این روستا بسیار پایین بوده و از سرقت خبری نیست.
وی دلیل آمار بسیار پایین آسیب های اجتماعی در این روستا را نعمت اشتغال عنوان کرد و افزود: جوانان به شدت درگیر کار و فعالیت هستند و فرصتی برای وقت گذرانی های بیهوده و گرفتار شدن در آسیب های اجتماعی ندارند.
باز هم بانک ها
قاسمی یکی از مشکلات صنعتگران زرنوشه را عدم همکاری بانک ها در ارائه تسهیلات عنوان کرد و افزود: دریافت تسهیلات از بانک ها منوط به ارائه اسناد مالکیت شهری جهت ضمانت بانکی است.
وی تصریح کرد: بانک ضامن کارمند می خواهد و سند ملکی روستایی را نمی پذیرد، در نتیجه صنعتگران روستایی بویژه در شرایط رکود اقتصادی با کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش مواجه شده اند، بویژه اینکه دریافت تسهیلات با سود 24 یا 26 درصد هم خود مشکلات بعدی را برای آنها فراهم می آورد.
قاسمی با بیان اینکه مواد اولیه مورد نیاز برای این صنعت از ذوب آهن اصفهان خریداری می شود، افزود: برای تامین مواد اولیه مشکلی وجود ندارد، اگر سرمایه مورد نیاز برای خرید مواد اولیه وجود داشته باشد، صنعتگر می تواند در اصفهان نسبت به خرید مواد اولیه مورد نیاز خود اقدام کند.
وی تاکید کرد: راه اندازی کارگاه های کوچک در این روستا از نمونه های موفق خوداشتغالی است، اما همین ویژگی نشانگر پشتوانه ضعیف مالی صنعتگران است. آنها نیازمند حمایت بیشتری هستند تا تقویت شده و بتوانند در شرایط متغیر اقتصادی به حیات خود ادامه دهند.
به گفته وی، زندگی تمامی 120 خانوار این روستا به نوعی با این کارگاه های صنعتی گره خورده است.

زرنوشه تنها روستای صنعتی ایران
فرماندار آشتیان نیز وجود صنایع کوچک در روستا را عامل موثری در کاهش آسیب های اجتماعی عنوان کرد.
محمود حسنی در گفت وگو با ایسنا اظهار کرد: صنایع کوچک در شهرستان آشتیان و بویژه در روستاها رونق فراوانی دارند و جهت توسعه آنها نیز اقدامات لازم در حال پیگیری است.
وی در خصوص روستای زرنوشه که در حال حاضر دارای نزدیک به 40 کارگاه کوچک صنعتی است، گفت: این کارگاه ها به تولید گیره لباس، چوب لباسی و چوب پرده می پردازند. این کارگاه های کوچک علاوه بر ایجاد اشتغال برای مردمان روستا، روستاهای اطراف را نیز پوشش داده اند، به طوری که می توان این روستا را تنها روستای صنعتی کشور نامید.
فرماندار آشتیان تصریح کرد: فعالیت این صنایع کوچک به گونه ای است که کلیه روستاییان را به کار گرفته اند، این کارگاه ها حتی در روستاهای کمیجان نیز موجب اشتغالزایی شده اند، به طوری که کار مونتاژ محصولات تولیدی در کارگاه های زرنوشه در روستاهای کمیجان انجام می شود و محصولات مونتاژ شده برای آبکاری به روستای زرنوشه باز می گردند.
وی با بیان اینکه در این روستا عملا در کنار هر خانه چند دستگاه پرس و آبکاری وجود دارد که علاوه بر اشتغالزایی مشکلات اجتماعی، بزه، سرقت، اعتیاد، طلاق و ... را نیز کاهش داده است و گفت: این صنایع کوچک اشتغال پایدار و مولدی در شهرستان ایجاد کرده اند.
حسنی عنوان کرد: به دنبال تقویت و تکمیل خوشه های صنعتی و تولیدی در شهرستان و روستاها هستیم. البته طرح های صنفی در این راستا ارائه شده است که از محل تسهیلات اقتصاد مقاومتی منابع مالی آنها را تامین خواهیم کرد تا صنایعی که فعالیت آنها متوقف شده یا با نیمی از ظرفیت فعالیت دارند را احیا کنیم.
به گزارش ایسنا، به نظر می رسد زرنوشه یک مدل موفق خوداشتغالی در قالب صنایع کوچک است، همان چیزی که در طرح های اقتصادی دنبال می شود و همایش های بزرگ و کوچک آن را به عنوان مدلی که در اقتصاد امروز ایران باید مورد توجه قرار گیرد، بررسی می کنند و جامعه شناسان آن را راهکاری برای کاهش آسیب های اجتماعی می دانند، غافل از اینکه این الگو در روستایی شاید دورافتاده به خوبی نشانی از واقعیت به خود گرفته است، هرچند این مدل نیز با کم و کاستی هایی کوچک و کم خرج روبروست که اگر رفع شوند مردم این روستا که به خوبی اقتصاد خود را از چنگ دیو خشکسالی رهانیده اند می توانند بدون نیاز به چاره اندیشی های دولتی همچنان مستقل به تامین اقتصاد و معیشت خود ادامه دهند.
زرنوشه شاید تصدیق این ادعاست که مردم اگر با مدل عملی درستی از تامین معیشت روبرو شوند، خود راهکار معیشت خود را خواهند یافت و اقتصادی پویا را برای خود و دیگران رقم خواهند زد، چنانکه مردم زرنوشه توانستند.
هرچند صنعت این روستا نیز آنجا که با شهر و تصمیم گیری های سطح بالا برخورد کرده گرفتار و زمین گیر می شود و نقش آفرینی نه چندان مثبت بانک ها وقتی فکر توسعه به ذهن صنعتگران روستایی خطور می کند، باز هم به خوبی قابل مشاهده است.

منبع خبر: 
ایسنا
گروه بندی خبری: 
دسته بندی خبرها: 

دیدگاه‌ها

تصویر Saber

عال بود

افزودن دیدگاه جدید

در صورتیکه مایل نیستید نظر شما در این صفحه به نمایش عموم در آید فیلد نظر خصوصی را انتخاب نمائید.

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
Image CAPTCHA
کدی که در تصویر مشاهده میکنید درج نمائید.