در نشست اعضای کارگروه گردشگری استان مرکزی

معرفی 25 روستای استان مرکزی به عنوان روستاهای هدف گردشگری به تصویب رسید.

شما اینجا هستید

کد خبر: 1404179
در نشست اعضای کارگروه گردشگری استان مرکزی که با حضور معاون امور عمرانی استانداری مرکزی برگزار شد، معرفی 25 روستا به عنوان روستاهای هدف گردشگری به تصویب رسید.
روستاهای هدف گردشگری استان مرکزی - روستای وفس - تفرش 1404

به گزارش تفرش 1404 به نقل از خبرگزاری فارس، ظهر امروز و در این کارگروه روستاهای هدف گردشگری به منظور توسعه اقامتگاه‌های بوم‌گردی، ایجاد اشتغال و جذب حداکثری توریست‌های داخلی و خارجی معرفی شدند.

بر اساس این گزارش روستاهای آهور، ورسان، سیاوشان و گرکان شهرستان آشتیان، وفس، اسفندان، چهرقان، سمقاور، آقچه کهریز، طرلان و سیجان شهرستان کمیجان، جلایر، دلارام، طاد، نقوسان و بازرجان شهرستان تفرش، سرسختی، عمارت و تکیه، اسکان، حک و تواندشت علیا شهرستان شازند، انجدان، فارسیجان، هزاوه، شهسواران و کلاغ نشین اراک، جاسب، هستیجان، خاوه، راونج و جوشق دلیجان، نوده، قلعه ازرج، گوره زار، دهنو، چزان و غینرجه خنداب، یولاق، دینارآباد، یل‌آباد و طراز ناهید ساوه، ورچه، نی‌شهر، خان‌آباد، فرنق، جمالرورد و طیب‌آباد خمین، چناقچی، الویر، بند امیر، ورده و پیک زرندیه، فشک، دولت آباد و درویشان فراهان و روستاهای آبگرم، خورهه و آتشکوه محلات به عنوان روستاهای هدف گردشگری معرفی شدند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری استان مرکزی در این نشست از توسعه صنعت گردشگری روستایی استان خبر داد و گفت: لازمه این مهم نهادینه ساختن فرهنگ میهمان نوازی است.

مهدی زندیه‌وکیلی با اشاره به اینکه روستاییان باید بدانند رشد گردشگری به تقویت بنیه اقتصادی روستای آنها کمک می‌کند و به منبع درآمدی برای آنها تبدیل می‌شود، اظهار داشت: مسئولان باید با فراهم‌سازی بسترهای لازم فرهنگ میهمان‌نوازی را در روستاهای هدف گردشگری این استان نهادینه کنند.

وی تصریح کرد: یکی از مسائلی که در توسعه صنعت گردشگری نقش بسزایی را ایفا می‌کند، میهمان‌نوازی و استقبال خوشایند از میهمانان است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری استان مرکزی یکی از نتایج ارزشمند صنعت گردشگری روستایی را رونق اقتصاد در روستاها دانست و ادامه داد: ورود گردشگری به روستاها موجب رونق اقتصاد و شکوفایی آن خواهد شد که باید در این زمینه به روستاییان آگاهی داد.

زندیه‌وکیلی با تأکید بر اینکه حضور گردشگران در روستاها در کنار فواید آن ممکن است با آسیب‌هایی برای روستاها همراه باشد که باید با آموزش گردشگران و اهالی روستا از حجم این آسیب‌ها کم کرد، افزود: مردم روستاهای هدف گردشگری باید یک یا چند اتاق از منزل شخصی خود را در مقابل دریافت اجاره بها در اختیار گردشگران قرار بدهند، تا مسافران با خیالی آسوده به روستاها سفر کرده و در آن اسکان گزینند.

وی تأکید کرد: رونق حوزه گردشگری، اشتغال‌زایی و ارزش افزوده مالی را به همراه دارد و نباید از مزیت‌های این بخش در چرخه اصلاح اقتصادی استان غافل بود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری استان مرکزی بر ضرورت فعال‌سازی ظرفیت‌های گردشگری استان توسط مدیران اجرایی تاکید کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی نیز گفت: فرهنگ‌سازی و پذیرش گردشگر در روستاها موضوعی است که باید به صورت جدی به آن پرداخته شود.

سید محمد حسینی افزود: هم‌اکنون 300 هکتار زمین به منظور فعالیت‌های گردشگری در نظر گرفته شده که از این میزان 100 هکتار واگذار و 200 هکتار هم به صورت فریز بر اساس تصمیمات مقرر شده در آینده واگذار خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه بر اساس مصوبه و برنامه دولت در بخش بوم‌گردی در روستاهای هدف گردشگری، اهالی روستاهای هدف گردشگری با اخذ مجوز از اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان می‌توانند نسبت به اجاره منازل خود به گردشگران اقدام کنند، بیان کرد: این روستاها در سه بخش گردشگری سلامت، گردشگری طبیعی و گردشگری مذهبی مورد توجه هستند که در این مسیر از تسهیلات ارزان قیمت صندوق کار آفرینی امید نیز بهره‌مند خواهند شد.

دسته بندی خبرها: 

افزودن دیدگاه جدید

در صورتیکه مایل نیستید نظر شما در این صفحه به نمایش عموم در آید فیلد نظر خصوصی را انتخاب نمائید.

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
Image CAPTCHA
کدی که در تصویر مشاهده میکنید درج نمائید.