نقش اهالی روستای واشقان (فراهان) درهنر خوشنویسی کشور

شما اینجا هستید

کد خبر: 1404223
روستای واشقان فراهان از توابع استان مرکزی به مهد خوشنویسان شهره است و اهالی آن نقش به سزایی در گسترش و اعتلای هنر خوشنویسی کشور دارند.
نقش اهالی روستای واشقان (فراهان) درهنر خوشنویسی کشور - تفرش 1404

بسیاری از خوشویسان تاثیر گذار کشور از این روستا برخاسته اند و اکنون نیز 25 درصد از جمعیت 200 نفری آن در شمار خوشنویسان بنام ایران قرار دارند و هنرمندان این روستا اکنون در جای جای ایران زمین به آموزش و گسترش هنر مشغولند.
فتحعلی واشقانی فراهانی یکی از استادان خوشنویسی معاصر کشور از اهالی این روستا است که از مکتب استادانی چون سید حسن و حسین میرخانی بهر برده و خود مربی و معلم نستعلیق در کلاس های انجمن خوشنویسان ایران از سال 1346 به بعد بوده است.
این استاد نستعلیق در سال 1358 انجمن خوشنویسی استان مرکزی را بنیاد نهاد و دایر کردن کلاس های رسمی خوشنویسی در شهرهای اراک، خمین، محلات، دلیجان و تفرش از دیگر خدمات اوست.
عضویت در هیئت داوران انجمن خوشنویسان در زمینه خط نستعلیق و دریافت نشان درجه یک هنری از وزیر فرهنگ و ارشاد وقت در سال 1367 از افتخارات استاد واشقانی به شمار می آید.
وی در زمان حیات خود نسبت به برپایی نمایشگاه متعدد در داخل و خارج کشور اقدام کرد و کلک مشکین، چشمه خورشید، آیت مهر، ترجمه کامل قرآن کریم و دیوان حافظ برخی از آثاراوست.
یکی از استادان خط نستعلیق گفت: در سطح مقدماتی در هر خانواد واشقانی یک هنرمند داریم و 30 خوشنویس بالای ممتاز از این روستا به جامعه هنری کشور معرف شده که دارای درجه استادی هستند.
احمد واشقانی افزود: در حال حاضر چهار مدرس در انجمن خوشنویسان کرج و تهران، دو مدرس در نقاط دیگر ایران و یک مدرس در حد استادی در سفارت فرانسه مشغول به فعالیت هستند.
وی بیان کرد: هنرمندان واشقانی در حوزه شکسته و شکسته نستعلیق دست به قلم دارند اما به طور پراکنده در زمینه ناخنی، معلی، نسخ و ثلث هم فعالیت می کنند که سابقه این هنر به 300 سال پیش می رسد.
واشقانی نبود درآمد و عدم امکان شناسایی برای مطرح شدن در جامعه را از دلایل اصلی مهاجرت خوشنویسان واشقانی به شهرهای اطراف دانست.
واشقانی گفت: حمایت نشدن هنرمندان از سوی مسئولان، نبود ساختمان مجزا، بیمه نبودن هنرمندان، ورود رایانه به دنیای خطاطی و به انزوا کشیده شدن هنرمند و قابل استفاده نبودن مدرک هنرمندان برای ارگان ها و نهادهای دولتی از جمله مشکلات این حوزه است.
وی اظهار کرد: انتظار ما از مسئولان این است که در چاپ آثار خوشنویسی با دادن تسهیلات همکاری لازم را با هنرمندان به عمل آورند و به خوشنویسی که به عنوان هنر اصیل ایرانی و اسلامی شناخته شده توجه ویژه ای داشته باشند .
وی اضافه کرد: این هنر به طور جدی با قرآن، نهج البلاغه، روایات و احادیث گره خورده که از این بابت می تواند در فرهنگ سازی موثر باشد و از آن می توان برای ترویج تعالیم دین اسلام دربین اقشار مختلف جامعه و حتی کشورهای دیگر استفاده کرد.
وی افزود: واشقانی ها به عنوان یک جامعه شاخص که در دیگر شهرهای ایران ساکن هستند انتظارشان این است که با یک نگاه فرهنگی به روستایشان توجه شود و سرمایه گذاری ها و تمهیدات لازم برای گسترش این هنر توسط مسئولان انجام شود.
عباس واشقانی مدرس انجمن خوشنویسان تهران نیز گفت: ورود رایانه و وجود طرح های خطی و زیبا شناختی در این دستگاه، از بین رفتن ذوق و قریحه مردم، وجود مشکلات اقتصادی و نبود منبع مالی از مهمترین مشکلات این حوزه است.
وی افزود: انتظار ما از مسئولان این است که پایبند به سخنان مقام معظم رهبری باشند و به سمت فرهنگ گرایش بیشتری پیدا کنند.
پوران واشقانی مدرس انجمن خوشنویسان کرج که در حوزه خط نستعلیق فعالیت می کند نیز بیان کرد: مشکل فعلی خوشنویسی اختلاف و تفرقه ای است که در بین بزرگان خوشنویسی پیش آمده و باعث شده انرژی خطاط گرفته شود.
وی افزود: انتظار ما از مسئولان این است که از قدرت خود در این حوزه استفاده نکنند و پای قدرت به هنر باز نشود.
واشقانی ها نه تنها در خط بلکه در زمینه هنرهای دیگر از جمله تذهیب، مینیاتور و نقاشی نیز فعالیت دارند .
علی واشقانی هنرمند تذهیب، مینیاتور و نقاشی، نبود امکانات، بازار کار و بیمه هنرمندان را از مهم ترین مشکلات این حوزه دانست و اظهار کرد: در سال های گذشته وضعیت این هنر خوب بود و با استقبال چشمگیری مواجه می شد اما در حال حاضر شرایط افت پیدا کرده است.
واشقان از توابع شهرستان فراهان استان مرکزی در 17 کیلومتری شهر فرمهین قرار دارد.

منبع خبر: 
ایرنا
گروه بندی خبری: 
دسته بندی خبرها: 

افزودن دیدگاه جدید

در صورتیکه مایل نیستید نظر شما در این صفحه به نمایش عموم در آید فیلد نظر خصوصی را انتخاب نمائید.

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
Image CAPTCHA
کدی که در تصویر مشاهده میکنید درج نمائید.