گیوه و تفرش‌دوزی گزینه‌های استان مرکزی برای دریافت برند ملی و جهانی

شما اینجا هستید

کد خبر: 1404189
گیوه و تفرش دوزی - تفرش 1404

معاون صنایع دستی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از در نظر گرفتن گیوه سنیجان و تفرش‌دوزی برای دریافت برند ملی و جهانی خبر داد.

کاظمی در گفت‌وگو با خبرنگار منطقه مرکزی، گفت: گیوه سنیجان به لحاظ ویژگی‌های منحصر به فرد به عنوان برند ملی و جهانی و نیز تفرش‌دوزی که خاص شهرستان تفرش است نیز به عنوان برند ملی استان مرکزی در نظر گرفته شده و برای تایید به میراث فرهنگی کشور معرفی شده‌اند.

وی برند شدن صنایع دستی و اخذ نشان‌های مالکیت معنوی، نشان ملی، مهر اصالت یونسکو و اصالت جغرافیایی مربوط به بخش توسعه و ترویج را نوعی تبلیغات و زمینه ساز آشنایی ملی و جهانی و رونق بازار فروش صنایع دستی دانست.

معاون صنایع دستی استان مالکیت معنوی را منحصر به شیوه اجرایی، تکنیک و ابزار و وسایل منحصر به فردی که برای تولید اثر استفاده می‌شود دانست و بیان کرد: هنرمندی که موفق به ثبت مالکیت معنوی اثر و یا شیوه و تکنیک خود می‌شود از مزایا و حقوق این مالکیت بهره می‌برد و تکنیک ثبت شده به عنوان شناسنامه اثر شناخته شده و حق تولید منحصر به خود فرد می‌شود.

کاظمی ادامه داد: در این بخش تا به حال گیوه سنیجان به دلیل نوع تکنیک و شیوه خاص و منحصر به فرد دوخت به ثبت مالکیت معنوی رسیده، همچنین سماع قلم منصور احمدی و شیوه چلنگری استاد رضایی اسنادی هستند که مراحل تکمیل را می‌گذرانند و نیز اسناد ساخت ساز ستار استاد اشتری، ستار استاد کشاورز، کمانچه استاد خورشیدی و دستگاه بوب استاد نیک‌اعتقاد جهت به ثبت رساندن مالکیت معنوی آماده شده‌اند.

وی مشابه نداشتن تکنیک و یا آثار در حوزه مالکیت معنوی را به عنوان یکی از شرایط مورد تاکید قرار داد و بیان کرد: به عنوان نمونه در ساخت سه تار عموما پرده بندی دور دسته انجام می‌شود که استاد اشتری در تکنیک منحصر به فرد خود یک لایه ایجاد و پرده‌ها را از یک منفذ عبور می‌دهد و این روش به نام این هنرمند ثبت خواهد شد.

معاون صنایع دستی استان اعطای نشان ملی را سالانه و در قالب رقابتی بین هنرمندان عنوان و تصریح کرد: کشور به پنج منطقه شمال، جنوب، شرق، غرب و مرکز تقسیم شده که هنرمندان استان مرکزی، یزد، چهارمحال‌بختیاری، قم و لرستان در بخش مرکزی جهت اخذ نشان ملی به رقابت می‌پردازند.

کاظمی از آماده‌سازی 40 اثر از استان مرکزی جهت حضور در این رقابت خبر داد و افزود: همه آثار مهرماه سال جاری در اصفهان جمع‌آوری و مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و بعد از دریافت نشان ملی برای دریافت مهر اصالت جهانی معرفی می‌شوند.

وی صدور مهر اصالت یونسکو را اقدامی دو سالانه عنوان و بیان کرد: 12 اثر که سال گذشته موفق به دریافت نشان ملی شده‌اند، آماده معرفی برای دریافت مهر اصالت یونسکو هستند.

معاون صنایع دستی استان استفاده از مواد اولیه بومی یا آشتی‌پذیر با طبیعت، داشتن بار فرهنگی و بهره‌ای از منطقه یا کشور، رعایت حقوق هنرمند، قیمت متعادل و متناسب با قدرت خرید مردم و قابلیت تولید انبوه را از شرایط صدور مهر اصالت یونسکو عنوان کرد.

کاظمی مهر اصالت را نشان استاندارد یک اثر توصیف و بیان کرد: در عمر صدور مهر اصالت یونسکو ما توانسته‌ایم برای 10 اثر هنری استان از جمله گیوه، سفال‌گری، تراش سنگ‌های قیمتی و... مهر اصالت دریافت کنیم.

وی در خصوص نشان جغرافیایی تصریح کرد: این نشان به اثری تعلق می‌گیرد که در یک منطقه خاص تولید شود که در این حوزه تفرش دوزی یا درویش‌دوزی که در میان حدود 150 رشته رودوزی‌های سنتی کشور نمونه مشابهی ندارد و خاص مردم تفرش بوده و نیز گیوه سنیجان که به جهت شیوه آجیده دوزی در ساخت منحصر به این منطقه است را برای دریافت این نشان نیز آماده کرده‌ایم.

منبع خبر: 
ایسنا
دسته بندی خبرها: 

افزودن دیدگاه جدید

در صورتیکه مایل نیستید نظر شما در این صفحه به نمایش عموم در آید فیلد نظر خصوصی را انتخاب نمائید.

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
Image CAPTCHA
کدی که در تصویر مشاهده میکنید درج نمائید.