یادداشت/ ضرورت ارائه راهکارهای خروج از رکود اقتصادی در تفرش

شما اینجا هستید

کد خبر: 1404194

 

یادداشت سردبیر تفرش 1404؛ تفرش در طول تاریخ شهری بوده است که بر بنای باغداری و کشاورزی اداره می‌شده است. گردو، بادام و محصولات فرآوری شده از میوه‌ها، عمده محصولات کشاورزی و باغی این شهرستان را در کنار دامداری تشکیل می‌داده‌اند.

با خیز بلندی که مسکن در دو دهه گذشته در کشور برداشت، عمده سرمایه در منابع مادی و انسانی در این بخش متمرکز شد.

طبعاً تفرش نیز به عنوان شهری از شهرهای سرزمین‌مان از این قاعده مستثنی نبود. تمایل شدید طبقه متوسط شهری به داشتن مکانی در یک نقطه خوش‌ آب و هوا باعث شد که تفرش نیز مانند بسیاری از نقاط میهن عزیزمان به یک کارگاه ساختمان‌سازی تبدیل شود.

رشد انواع و اقسام ساختمان‌سازی در این چارچوب قابل تحلیل است که در ده سال اخیر با شدت بی‌سابقه‌ای در تفرش رو به گسترش نهاد.

این امر باعث شد که تمامی منابع به این سو گرایش پیدا کند و همه مشاغل در این جهت رشد پیدا کند و ظاهراً نیز به بهتر شدن وضع اقتصادی منطقه منجر شد و سطح بیکاری را کاهش داد. ولی به قول معروف آتش تند زودتر خاکستر می‌شود.

عرضه بیش از حد مسکن و سقوط درآمدها در نهایت منجر به ایجاد رکود شدید در این بخش و مشاغل مرتبط با این بخش شد که به سرعت به بخش‌های دیگر تسری پیدا کرد و می‌کند.

در این وضعیت باید وارد فاز جدیدی شد. این فاز با توجه به رکود مسکن و کم‌رونق‌ بودن کشاورزی که بحران آب و عدم توجه به مسائل کشاورزی در سالیان گذشته از دلایل آن است، ایجاد مراکز شغلی زود بازده است که در شهری مثل تفرش توجه به محصولات و صنایع دستی شهر از آن جمله است.

آنچه در مطالب بالا ذکر شد فقط یک مثال بود. به نظر شما با توجه به ضعیف بودن کشاورزی در حال حاضر و سقوط بازار مسکن که تمامی امیدها در شهر به آن بود چه راه‌حل‌های دیگری را می‌توان برای خروج از رکود مطرح کرد؟

دسته بندی خبرها: 

افزودن دیدگاه جدید

در صورتیکه مایل نیستید نظر شما در این صفحه به نمایش عموم در آید فیلد نظر خصوصی را انتخاب نمائید.

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
Image CAPTCHA
کدی که در تصویر مشاهده میکنید درج نمائید.